Sarokcsont sarkantyú, lúdtalp, Achilles ín, talpbetét, talp probléma

 


Ostroha pätnej kosti

Medzi pätovou a dolnou časťou priehlavku nohy je napnutá silná fascia. Tá funguje ako tetivo-pri záťaži sa napína, tým tlmí záťaž a rozloží váhu tela. Fascia a Achilova šľacha fungujú ako kĺbový mechanizmus. Ich kĺbom je pätová kosť. Všetky preťaženia fascie alebo Achilovky sa prejavujú na pätnej kosti.

Bolesť v oblasti päty vzniká mechanickým preťažením svalových úponov, nevhodnou obuvou alebo inou vadou chodidla. Bolesti môžu vyvolať aj ostrohy (kostné výrastky) na pätovej kosti. Vznikajú ako kompenzačný mechanizmus organizmu na preťaženie, pri preťažení šľachových úponov fascie a Achilovky. Ich prítomnosť sa dá potvrdiť röntgenovým snímkom.

V prípade plochej nohy úpony vyvíjajú tlak na pätovú kosť a môže sa vytvoriť zápal okostice. Pri trvalých ťažkostiach sa vytvorí kostný tŕň= výrastok. Tento proces napínania úponov a následný zápal nazývame Plantaris fascitis.

Liečba

Liečba pozostáva z úplného zamedzenia záťaže. Je veľmi dôležité pochopiť, že ostroha je len druhoradý jav, ktorý sa tvorí vďaka prepínaniu úponu. Keď sa už vytvorila, odporúča sa nosenie vložiek s otvorom na bolestivom mieste. Tým sa uľaví okostici a jej okoliu. V prípade zápalov sa odporúčajú obklady a lieky na tlmenie bolesti.

Created by absoluteweb.hu
Created by absoluteweb.hu