Láb, talp, láb felépítése, láb betegség, láb probléma

 


Stavba nohy

Chodidlo je majstrovským dielom prírody. Je tvorené z 26 kostí a obopínajú ho silné väzy, krátke malé svaly, v podobe plášťa. Svaly zaisťujú nosnosť a chránia klenbu.

K tomu, aby sme pochopili množstvo sťažností na rôzne bolesti nôh a rôzne formy chorôb, ktoré sú zapríčinené najčastejšie poruchou statiky, musíme sa podrobnejšie pozrieť na stavbu nohy. Zo všetkých častí nášho tela sú to práve nohy, ktoré najviac trpia tým, že sme sa ne postavili počas evolúcie.

Na začiatku histórie vývoja boli v polohe supinácie, teda plazivé. Z nich sa neskôr vytvorili, presnejšie premenili, nohy stojacie. Znamenalo to pozvoľný proces premeny v pronáciu. Tento plazivý typ nohy je zachovaný v konštrukcii metatarzálnych kostí. Hlavnou oporou stojacej nohy, je tá istá konštrukcia priečnej a pozdĺžnej klenby ako pri plazivom type nohy.

Na jej dávnu zručnosť poukazuje fakt, že tí, čo stratili ruky, sa po čase naučia nohami variť, maľovať, alebo aj telefonovať. Vďaka noseniu nevhodnej obuvi v detstve, nadváhe a mnohým ďalším civilizačným príčinám, noha dnešného človeka je len úbohým výsmechom ideálnej nohy.

Klenba nohy

Klenbu nohy tvorí niekoľko častí - väzy, šľachy a kosti. Táto konštrukcia zaisťuje flexibilitu nohy a tvorí charakteristický tvar jej klenby. Tá slúži k noseniu váhy tela a kompenzuje silové zaťaženie.

Svaly

Svaly na nohách radíme do dvoch skupín, ohýbacie svaly a napínacie svaly. Ďalšími svalmi sú svaly, ktoré v niekoľkých vrstvách obaľujú kosti nôh. Zaisťujú pohyb nohy, udržujú klenbu, napínajú pokožku na nohe a zároveň podopierajú klenbu chodidla.

Vlastné svaly nohy

Ohýbacie svaly

Svaly napínacie

Časť svalov plní funkciu napínača- nohy a prsty napína smerom hore. Iná skupina svalov ohýba nohu smerom ku chodidlu. V stojacej polohe tieto svaly zdvíhajú telo. Niektoré svaly pohybujú len prstami na nohách, iné hýbu celou nohou.

Žily a nervy

Tibiálny nerv je hlavným nervom, zabezpečujúcim pohyb a cit. Vstupuje do chodidla nohy z hornej časti tak, že vedie vzadu za vnútorným hrboľom členku, teda cez stredný členok. Hlavné zásobenie krvi zabezpečuje artéria (zadná tepna). Je vedená tesne za nervom. Veľký predný tibiálny nerv napína nohu a dvíha ju zo zeme. Achillova šľacha je spoločná pre zadné ohýbače nohy. Tým, že ohýba nohu, zdvíha sa päta. Je to najdôležitejším prvkom chôdze.

Created by absoluteweb.hu
Created by absoluteweb.hu