Hallux valgus, talpbetét, talpvizsgálat, harántboltozat süllyedés, talp probléma

 


Vbočený palec - Hallux valgus

Je to deformácia, ktorá sa vyytuje dosť často a mnohým ľudom znepríjemňuje život. Palec je zahnutý smerom dovnútra, smerom k ostatným prstom.

Vznik

Je to najčastejšia a najzávažnejšia deformácia prednej časti chodidla. Choroba začína tým, že klenba klesne a chodidlo sa rozprestrie. (rozložená noha). Palec sa stáča (abdukcia) smerom k laterálnej (vonkajšej) strane, prvá metatarzálna kosť sa otáča (addukcia) smerom k mediálnej (vnútornej) strane a vzájomne tvorý uhol, ktorý môže dosiahnuť aj 90°. I. a II. metatarzálna kosť sa od seba vzdalia.Iné šĺachy,ktoré sú spojené s druhým prstovým článkom sa nezkrátia. Kĺb palca je akoby nalomený a ťahaný smerom na vnútornú stranu. Pri výraznejších deformáciách palec tlačí na susedný druhý prst a prešmykne sa nad, alebo pod ním =Hallux superductus Tým,že II.prst uvoĺní miesto palcu,deformuje sa do tvaru kladivka a vzniká kladivkový prst, Digitus malleus.

Príznaky a sťažnosti

Na mediálnej strane priehlavku,na priehlavkovej kosti sa utvára - prominuje kostný výrastok (pseudoextosa) a na jeho vrchu vačok.(burza)

Ten sa zapáli následkom tlaku obuvi. Niekedy začne aj hnisať a zápal sa môže rozšíriť do okolia a na okosticu. Takáto noha je potom veľmi bolestivá aj v dobe relatívneho pokoja, na chodidle sa tvoria aj boĺavé otlaky.

Palec sa otáča okolo svojej osi smerom von,je vlastne vybočený, vo valgóznej polohe.

Prevencia

Je dôležité vedieť, že Hallux valgus a Digitus malleus vznikajú kvôli poklesu priečnej klenby. Najlepšou prevenciou je oré odhalenie poklesu klenby a korekcia vložkou do obuvi.

Tlakový snímok

Poklesnutá klenba je príčinou toho, že sa chodidlo o terén neopiera normálnym spôsobom v troch, ale len v dvoch bodoch. Celá váha tela leží na III. metatarzálnej kosti a na päte. Tento nestabilný postoj zapríčiňuje predčasnú únavu lýtok a stehna. Ľahkosť a pružnosť chôdze sa stráca. Kosti na chodidle sa vejárovite od seba vzdialia, chodidlo sa rozloží do bokov. Palec sa vytáča smerom dnu a vytvára hrboľ. Tento hrboľ sa nazýva sukem-Hallux valgus.

Terapia

Dobré vložky slúžia ako prevencia a zároveň bránia ďalšiemu zhoršeniu vzniknutých zmien pri chorobe, aká je Hallux valgus. Dlhodobé nosenie vložiek môže viesť aj k úspešnej regenerácii klenby. Zanedbaný stav a sukovitost pri tejto chorobe je možné korigovať len chirurgicky. Po úspešnom zákroku je nosenie korekčnej vložky povinné.

Created by absoluteweb.hu
Created by absoluteweb.hu