Láb mozgása, láb, talp, lépés, láb betegség, talp betegség

 


Pohyby nôh

Pohyby sa dejú pomocou kĺbov. Najdôležitejší kĺb je medzi lýtkom a talusom. Pohyby podľa smeru delíme na dorsalflexiu ( napnutie ), plantarflexiu ( ohýbanie), supináciu ( priblíženie smerom dovnútra) a pronáciu ( pohyb smerom von ). Štyri základné pohyby nôh zaisťujú prepojenie rôznych svalových skupín.

Fázy chôdze

Pohyby nôh majú dve dôležité úlohy:

  1. Prispôsobiť sa povrchu počas státia a chôdze ( mobile adapter )
  2. Zdvíhať telo a udržať ho (rigid level). V takzvanej polohe mobile adapter sú kĺby nôh otvorené a uvoľnené. Subtalaris, dolný priehlavkový kĺb je otvorený a noha je v pronácii.

Flexibilná noha. Supinácia sa uzavrie, kĺb a svaly sa napnú, noha sa fixuje a zdvíhanie sa deje cez Achillovu šľachu. (rigid lever) 

1. Fáza: dotyk päty - supinácia

Keď sa päta dotkne terénu, nastane mierna supinácia a následne potom pronácia. Najlepšie je to vidieť pri behu, pričom je pätový kĺb uvoľnený a otvorený.


2. Fáza: zaťaženie - pronácia

Vo chvíli dotyku terénu zostáva noha v uvoľnenej polohe. Tým získava schopnosť neutralizácie síl a možnosť prispôsobiť sa terénu.


3. Fáza: zaťaženie - neutrálna pozícia

Kĺb sa pred vykročením napne, noha sa dostáva do neutrálnej polohy, do polohy supinácie.4. Fáza: nadvihnutie - supinácia

Táto fáza znamená nadvihnutie tela, kĺb je v uzavretej polohe a noha v supinácii.
Ťažisko

Počas chôdze najviac zaťažené miesta tvoria jednu líniu(čiaru), čo nazývame ťažiskom.Ťažisko zdravej nohy má tvar S, začína sa pri vnútornom členku, potom sa stláča dovnútra a v strede metatarzálnych kostí sa rozdvojuje smerom k palcu a k malíčku.

Zdravej nohy patrí samozrejme zdravé ťažisko( dráha tlaku), ťažisko alebo dráha tlaku chorej nohy sa výrazne líši od tohto tvaru.

Created by absoluteweb.hu
Created by absoluteweb.hu