Tyúkszem, egyedi talpbetét, talpbetét, bőrkeményedés, láb

 


Kurie oko

Je to najčastejšou chorobnou zmenou nohy, čo reaguje na každý tlak alebo úder ostrou bolesťou. V podstate ide o zhrubnutú pokožku, v miestach najväčšieho preťaženia. Noha sa takémuto preťaženiu bráni zhrubnutím pokožky(opakovaný tlak, trenie...pod.) Takáto hrubá pokožka je aj pod povrchom a je ukončená vypuklým kužeľom, ktorý tlačí na nervy a tým spôsobuje bolesti.

Najčastejšie sa vyskytujúce typy kurích ôk:

  • Tvrdé kurie oko - vytvára sa na ploche chodidla, pod hlavičkami prstových kostí alebo nad zakrivením prstov
  • Mäkké kurie oko - tvorí sa medzi prstami

V prvom prípade je problém s narušenou statikou a nevhodnou obuvou. V druhom prípade je na vine každopádne nevyhovujúca obuv.

Prevencia

Nosenie pohodlnej obuvi, výber správnej výšky podpätku. V prípade, že je už zhrubnutá koža na nohe, treba ju odstrániť vhodnou rašpličkou alebo pemzou. V ťažších prípadoch sa treba obrátiť na odborníka.

Liečba pomocou špeciálnych vložiek

Pomocou odborne zhotovených vložiek s penovým podložením, časom zmiznú aj kurie oká s veľmi hlbokým ložiskom. Vďaka tomu, že sa napraví narušená rovnováha chodidla, zbaví sa zvýšeného preťaženia, tím sa súčasne odstránia aj príčiny vzniku stvrdnutej kože. Najdôležitejšie je kurie oká odborne odstrániť. Po nasadení odborne vyhotovených vložiek už potom sa nevytvoria ďalšie kurie oká.

Created by absoluteweb.hu
Created by absoluteweb.hu